Aký je rozdiel medzi 4K a 5K rozlíšením? - ITya.sk

Aký je rozdiel medzi 4K a 5K rozlíšením?

Dnes už si iné ako HD rozlíšenie ani nevieme predstaviť. Všetko, čo je menej než HD, považujeme za odpad. Často neprávom, ale to už je iná téma. O čom budeme hovoriť? No predsa o vzmáhajúcich sa Apple zariadeniach s rozlíšením 5K. Aký je rozdiel medzi 4K rozlíšením a 5K rozlíšením? To všetko sa dozviete v tomto článku. 

Tak na začiatok, čo je to 4K?

Aby sme pochopili, čo je to 5K, musíme si najprv vysvetliť, čo je podstatou 4K rozlíšenia. Názov 4K znamená v preklade toľko, že v horizontálnej rovine má obraz 4000 pixelov. Toto číslo však nie je presne stanovené a môže sa meniť v závislosti od normy. V niektorom prípade môže mať iba 3656 pixelov, inokedy 4096 pixelov. 

P za číslom

Čísla zakončené písmenom “p”, ktoré môžete vidieť v nastaveniach kvality obrazu internetových videí, symbolizujú počet vertikálnych pixelov. Štandardom pre kvalitné video je 720p, dnes už však častejšie očakávame minimum 1080p. Posledné spomenuté je takzvané 2K ale FullHD. Netreba si 2K mýliť so 4K. Ak by sme 4K obraz označili aj číslom vertikálnych pixelov, bolo by to približne 2160p. 

zdroj: unsplash.com

5K – čo to je a čo to nie je?

Pod pojmom päť Ká rozlíšenie chápeme rozlíšenie displeja, ktoré má na horizontálnej úrovni aspoň 5000 pixelov. 5K rozlíšením, s ktorým sa môžete stretnúť najčastejšie, je 5120 × 2880. Dokopy obsahuje takmer 15-tisíc pixelov, teda sedemkrát viac pixelov ako má FullHD. S týmto rozlíšením sa najčastejšie stretnete pri počítačových displejoch. Televízne obrazovky využívajú rozlíšenie 4K alebo až 8K. 5K nie je ani 4K ani 8K, je to hybrid a v počte pixelov sa nachádza niekde na polceste medzi nimi. 

História

Prvá kamera schopná zaznamenať obraz s rozlíšením 5K vznikla v roku 2008 pod záštitou spoločnosti Red Digital Cinema. Dnes takýto typ rozlíšenia používajú kvalitnejšie počítačové monitory.

Od nás Vám DPD privezie Váš notebook zadarmo.

Ak nebudete spokojní peniaze Vám vrátime. Platí pre výrobky zakúpené online.

Každý produkt má 12 mesačnú záruku.

Macbook možte mať na splátky aj bez navýšenia.