Apple sa kvôli clám sťahuje z Číny - ITya.sk

Apple sa kvôli clám sťahuje z Číny

Stane sa to presne 1. septembra. Americkí občania a milovníci “jabĺčok” sa budú musieť so svojimi pokladmi nadobro rozlúčiť, pokiaľ v peňaženke neskrývajú nejakú tú stovečku nazvyš. Donald Trump totiž uvalil na produkty dovážané z Číny až 10% clo. 

Sú niektoré produkty v bezpečí?

Nie. Clo vo výške 10% sa vzťahuje na všetky Apple produkty bez výnimky. Zdražejú iphony, ipody, ipady, notebooky, stolové počítače, AirPods, Apple Watch, Apple Tv a mnohé iné. Iné to nebude ani s ostatným príslušenstvom. Mastnú prirážku zakúsia aj batérie, ochranné kryty a ďalšie komponenty. 

Vedeli ste, že celková hodnota tovaru pred zdražením činí viac než 300 miliárd dolárov?

Apple musí zakročiť

Kalifornský priemyselný velikán stojí pred neľahkým rozhodnutím. Hodnota jeho akcií po vznesení Trumpovho návrhu klesla až o 2%. Obyvatelia v Amerike si za luxusné elektronické príslušenstvo značky Apple jednoducho priplatia. Je tu však ešte jedna možnosť. Apple si pred zákazníkmi zachová tvár a pokúsi sa čo najdlhšie dotovať 10% clo z vlastných ziskov. 

Amerika vs Čína

Takýto vývoj udalostí nikto neočakával. Vyjednávanie medzi dvomi mocnosťami sa nieslo v pokojnom duchu. Trump však svoje konanie odôvodnil tým, že východný gigant neplní svoje zmluvné záväzky, a preto je uvalené clo adekvátnym trestom. 

Ohrozená ekonomika

Expanzia Apple bude po 1. septembri ohrozená. Apple ďalej varuje, že len za posledné roky investíciami v USA poskytlo občanom zeme vyše 2 miliónov pracovných miest. S investíciami plánovali pokračovať. Znížením ziskov spoločnosti by o miesta prišla nemalá časť obyvateľstva. 

Vedeli ste, že Apple zabezpečil len v Amerike za posledné roky pracovné miesta pre viac než 2 milióny ľudí?

Čína je out, Apple sa sťahuje na západ

Továrne v Čínskej ľudovej republike už naďalej nepredstavujú pre firmu prínos, o akom snívala. Apple pohotovo balí kufre a presúva sa do prístupnejších krajín. Časť produkčných kapacít sa má usídliť v Indii, kde opäť zabezpečí miesta pre tisícky občanov a prispeje k ekonomickému nárastu celého štátu. Časť závodov zapustí korene v Kórei a Vietname. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Od nás Vám DPD privezie Váš notebook zadarmo.

Ak nebudete spokojní peniaze Vám vrátime. Platí pre výrobky zakúpené online.

Každý produkt má 12 mesačnú záruku.

Macbook možte mať na splátky aj bez navýšenia.