Machine learning: Všetko, čo potrebujete vedieť | Itya.sk

Čo je to machine learning?

Umelá inteligencia je už niekoľko rokov medzi nami. V súvislosti s ňou sa objavuje aj pojem machine learning. V dnešnom článku sa dozviete, čo to je.

Umelá inteligencia a jej dejiny

Dejiny umelej inteligencie podľa Winstona a Prendergasta začínajú od roku 1956. Túto epochu nazvali „Predhistorické časy”. V tomto období sa sformovala odvážna myšlienka o vytvorenie inteligencie mimo ľudského tela. Časom dostala označenie ako „umelá inteligencia”.

Čo je to umelá inteligencia?

Umelá inteligencia je vedná disciplína, ktorá spája vedné disciplíny ako matematiku, formálnu logiku a teoreticku informatiku. Jej hlavným cieľom je vytvorenie inteligentných počítačových systémov, ktoré by dokázali napodobniť a neskôr zdokonaliť ľudský intelekt

Na to, aby sa to podarilo sa v AI (umelá inteligencia) využívajú rôzne metódy a techniky:

  • genetické algoritmy
  • teória učenia strojov (machine learning)
  • expertné systémy
  • neurónové siete (neural networks)
  • optimalizácia (optimization)

VEDELI STE, ŽE … záujem verejnosti o AI nastal potom, čo počítač Deep Blue od IBM pomocou strojového učenia porazil šachového veľmajstra Kasparova?

Čo je to machine learning?

Aby mohli systémy s umelou inteligenciou napredovať dopredu, musia sa vedieť učiť. Tu vo veľkej miere pomáha machine learning (slov. strojové učenie). Strojové učenie tvorí kombinácia štatistických a matematických modelov, ktoré inteligentné systémy využívajú na vykonanie svojej úlohy. Vykonajú ju bez nutnosti dôkladného zadania vstupných údajov.

Dobrým príkladom sú smartfóny, ktoré majú fotoaparáty s umelou inteligenciou. Nastavujú sa automaticky podľa scén a objektov, na ktoré zamierite objektívom. Sociálne siete, ako je Facebook alebo Instagram, tiež využívajú algoritmy strojového učenia. Keď ich využívate aktívne, po čase vám ponúkajú v návrhoch témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečo je machine learning taký dôležitý?

Ako sme už spomínali, cieľom AI je prekonanie ľudských inteligenčných obmedzení. Takto by sme dokázali zefektívniť a zlepšiť náš život v doprave, medicíne, vede a výskume. Na to, aby sa nám to podarilo dosiahnuť, musia byť systémy schopné sa učiť. Je to ako s čerstvo narodeným dieťaťom. Má základný súbor schopností, ale iba ďalším učením sa rozvíja a zlepšuje.

Od nás Vám DPD privezie Váš notebook zadarmo.

Ak nebudete spokojní peniaze Vám vrátime. Platí pre výrobky zakúpené online.

Každý produkt má 12 mesačnú záruku.

Macbook možte mať na splátky aj bez navýšenia.