Optimalizované nabíjanie iPhone | Čo to je? - ITya.sk

Čo je optimalizované nabíjanie?

Možno ste o optimalizovanom nabíjaní ešte nepočuli, no ak vlastníte iPhone s operačným systémom iOS 13 alebo mladším, zaručene ste sa s ním stretli. Optimalizované nabíjanie pomáha predĺžiť životnosť batérie na základe vašich nabíjacích návykov a ďalších faktorov. Ktoré to sú sa dozviete v tomto článku. 

Chemický vek batérie

Chemický vek batérie je základným ukazovateľom jej životnosti. Odráža sa v ňom viacero faktorov. Niektoré z nich ovplyvníte, iné nie. Napríklad nabíjacie návyky. Batéria zaznamenáva a ukladá si intervaly a čas nabíjania, na základe ktorých koriguje svoju životnosť. Tento parameter je plne vo vašich rukách.

Optimalizované nabíjanie si človek nevšimne hneď, pretože iPhone sa naučí kedy ho vyťahujete z nabíjačky. Napríklad budíte sa o 7:00 a vtedy iPhone odpojíte. Čiže do 6:00 bude nabitý do 80 % a následne sa dobije do 100 %. Optimalizované nabíjanie ma na starosti machine learning (iPhone sa učí všetkým návykom).

TIP: iPhony je lepšie nabíjať v rozsahu batérie od 20 do 80 %. Nikdy nenechávajte iPhone dlho vybitý ani ho nezabúdajte na nabíjačke celý deň. 

To, čo ovplyvniť nemôžete, je história teplôt. Batéria zaznamenáva teplotu počas nabíjania a podľa toho spresňuje nabíjanie. 

nabíjanie

Starnutie batérie

Ako sme už spomenuli, chemický vek nezáleží len na dátume výroby, ale aj nabíjacích návykoch a histórii teplôt. Čím je chemický vek lítiovo-iónovej batérie vyšší, tým sú intervaly medzi jednotlivými nabíjaniami kratšie, keďže sa iPhone rýchlejšie vybíja. 

Optimalizované nabíjanie

Batéria vďaka funkcii optimalizovaného nabíjania sama určí, kedy sa potrebuje nabíjať rýchlo a kedy naopak pomaly, aby vo chvíli, keď iPhone vytiahnete z nabíjačky, bol nabitý na 100 %, no nebol v tomto stave príliš dlho. To totiž batérii škodí

Funkcia optimalizované nabíjanie sa spustí iba na miestach, na ktorých udržiavate konzistentné nabíjacie návyky, teda napríklad v práci alebo doma. Musíte preto iPhonu sprístupniť informácie o vašej polohe.

Spustenie

Po aktualizovaní systému na iOS 13 spustí automaticky. Informuje vás o tom hlásenie na zamknutej obrazovke. Vidíte na ňom čas, kedy bude batéria plne nabitá. Ak chcete tento proces urýchliť, podržte ikonu nabíjania a klepnite na možnosť Nabiť. 

Keď chcete optimalizované nabíjanie deaktivovať, prejdite do nastavení, batérie, zdravia batérie a stlačte optimalizované nabíjanie batérie.

Od nás Vám DPD privezie Váš notebook zadarmo.

Ak nebudete spokojní peniaze Vám vrátime. Platí pre výrobky zakúpené online.

Každý produkt má 12 mesačnú záruku.

Macbook možte mať na splátky aj bez navýšenia.