Apple založenie | Spoločnosť oslavuje 45 rokov - ITya.sk

Niečo si želaj, Apple

Znie to ako vtip, no 1.4. v roku 1976 vznikla spoločnosť, ktorá navždy zmenila dejiny technológií. Je to presne 45 rokov, odkedy Steve Jobs a Steve Wozniak založili Apple Inc. Veľa sa odvtedy zmenilo. Pri príležitosti vzácneho výročia sme sa rozhodli nakuknúť do minulosti Apple. Toto sú informácie, ktoré sme zistili.

apple založenie

Makač a vizionár

Apple by nebolo spoločnosťou, akou je dnes, nebyť Steva Jobsa a Steva Wozniaka (pri zrode spoločnosti stál aj Ronald Wayne, ten ale po finančných problémoch firmy odstúpil). V počiatkoch firmy to bol dokonca Steve Wozniak, kto mal na jej úspechu väčšiu zásluhu. Vyrobil Apple I, ktorý používal televíznu obrazovku ako displej, čo bolo na tú dobu nevídané. Následne zostrojil Apple II, používajúci grafické rozhranie. 

Úlohou Steva Jobsa bolo zháňať peniaze, no žiadna banka nechcela dvom mladíkom poskytnúť pôžičku. Nakoniec sa na Jobsa a Wozniaka usmialo štastie v podobe Mika Markkulu, ktorý spolupodpísal bankovú pôžičku. Vďaka tomu vznikla v roku 1976 spoločnosť Apple Computers, Inc.

apple založenie

Úspechy a pády

Po Apple II sa na trh dostal Apple III, ktorý bol však, aj kvôli nepraktickým Jobsovým požiadavkám, prepadákom. Rýchlo sa prehrieval a kazil, čo sa, samozrejme, nikomu nepáčilo. 

Apple preto prišlo s alternatívou, využívajúcou grafické rozhranie a ikony. Volala sa Lisa a stála na vtedajšie, ale aj dnešné pomery neuveriteľných 10-tisíc dolárov. Nečudo, že bola pre Apple stratová. Takmer nikto okrem veľkých organizácií si tak drahý počítač nemohol dovoliť. 

Macintosh

Jedným z najväčších úspechov spoločnosti Apple bol osobný počítač Macintosh, prispôsobený potrebám bežného používateľa. Vďaka legendárnej reklame počas prestávky Superbowlu si získal priazeň státisícov Američanov. 

VEDELI STE, ŽE… niekoľko prototypov Macintosha dostal výmenou za naprogramovanie systému Bill Gates, ktorý v tom čase rozbiehal vlastný operačný systém Microsoft Windows?

Spor o Macintosh

Bill Gates si neprávom požičal niekoľko trikov Apple, kvôli čomu sa obe strany dlho súdili. Spor skončil tak, že Bill Gates získal neobmedzený prístup k používaniu grafického rozhrania Macintosha. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Od nás Vám DPD privezie Váš notebook zadarmo.

Ak nebudete spokojní peniaze Vám vrátime. Platí pre výrobky zakúpené online.

Každý produkt má 12 mesačnú záruku.

Macbook možte mať na splátky aj bez navýšenia.

© ITya, s. r. o. 2018 – 2021

 

12 mesačná záruka