Intel Core: Čo priniesla 11. generácia?

Čo priniesla 11. generácia Intel CORE?

O necelé dva mesiace nám Intel predstaví v poradí už 12. generáciu svojich procesorov. Zrekapitulujme si, o čom bola 11. generácia.

Posledný 14 nm Mohykán

Ako už názov naznačuje, 11. generácia procesorov CORE i je vyrábaná overenou starou dobrou známou 14 nm technológiou. Na jednej strane, intel túto technológiu vyšperkoval do dokonalosti. Na strane druhej, konkurencia používa 10 nm technológiu výroby. 

Čo priniesol?

Aj keď výrobný proces ostal na 14 nm technológii, predsa sa Intelu podarilo priniesť niečo nové. Asi najväčšou zmenou oproti predošlej generácií je architektúra procesora. Vďaka nej sa výkon procesora zvýšil o 20 %. Intel priniesol aj novú vylepšenú integrovanú grafickú kartu „UHD Graphics 750”, ktorá sľubuje nárast výkonu až o 50 %, a to vďaka použitej architektúre Iris Xe.

TIP: Ak si zostavujete novú PC zostavu s procesormi 11. generácie, myslíte na chladenie. Pre dlhodobú bezchybnú prevádzku by malo byť nadštandardné.

Možnosť taktovania pamäte

Procesory, ktoré patria do tejto generácie prinášajú nové nástroje a možnosti pre taktovanie pamäti. Pamäť viete taktovať v reálnom čase a bez nutnosti vstupu do BIOSu. Celý proces zvládnete niekoľkými kliknutiami. Príjemná správa je aj to, že toto taktovanie viete spraviť aj na cenovo dostupnejších základných doskách (H570 či B560), vďaka čomu viete využiť maximálny výkon aj na tzv. „Budgetových” zostavách.

Aké ďalšie novinky?

Okrem spomínaných noviniek procesory 11. generácie priniesli aj ďalšie inovácie, a to:

  • podpora 20 PCIe 4.0 liniek
  • podpora pamäte RAM DDR4 – 3200 
  • integrovaný port HDMI 2.0
  • podpora 12 bitového kodeku HEVC a 10 bitového AV1

Od nás Vám DPD privezie Váš notebook zadarmo.

Ak nebudete spokojní peniaze Vám vrátime. Platí pre výrobky zakúpené online.

Každý produkt má 12 mesačnú záruku.

Macbook možte mať na splátky aj bez navýšenia.