OS Catalina | Čo nové prináša? Oplatí sa naň prejsť?

Čo nové prináša OS Catalina?

OS Catalina je v poradí 16. update desktopového systému. Mačkovité šelmy sú na ústupe, kódovým názvom kraľujú slávne miesta slnečnej Kalifornie. To však nie je jediné, čo sa zmenilo. Od roku 2001, kedy bol spustený prvý operačný systém pre Mac, prešiel vývoj systému mnohými zásadnými zmenami. Jednou z nich je blízkosť k užívateľovi, lepšia ovládateľnosť a multifunkčnosť. Systém OS X je mimoriadne výkonný. 

Bezpečnosť údajov

Jedna z vecí, na ktoré sa vývojári z Applu zamerali je ochrana citlivých dát. Apple ID chráni v OS X Catalina bezpečnostný systém aj ochranu osobných údajov. Novinkou je napríklad to, že už aj iPad sa môže použiť ako externá obrazovka k zabezpečenému Macu. OS X Systém po novom sleduje aj používanie aplikácií. Ak váš Macbook niekto ukradne, vďaka systému OS X Catalina ho ľahko vystopujete.  

Catalina bez iTunes

Služba na prehrávanie a kupovanie hudby sa zo systému stratila. iTunes sa doslova rozpadlo do viacerých menších podsystémov. Sú to Hudba, Podcasty a TV. Hudbu si tak vychutnáte inak. Jednoduchšie, ale v rovnakej kvalite.

OS Catalina

Aké zmeny OS X Catalina prináša?

Zoznam zmien v novom operačnom systéme je na niekoľko strán. Vybrali sme preto zopár, ktoré vás nadchnú. Systém OS X Catalina môžu používať majitelia Mac Pro 2013 a novších zariadení. Aktualizácie sa tiež dočká Safari, Mail, Poznámky, Pripomienky, Fotky, Hudba, Televízia, Podcasty, QuickTime Player, zabezpečenie (zdokonalený Gatekeeper, ochrana dát a zámok aktivácie), synchronizácia, ale aj sprístupnenie ovládateľné aj hlasom. 

Štipka sklamania pri OS Catalina

Možnosť Apple Sidecar, s ktorou prišla Catalina a týkajúca sa iPadu ako externej obrazovky, nie je dokonalá. Táto funkcia je užitočná a právom potešila hlavne tých ľudí, ktorí pracujú na počítačoch a k svojej práci ju potrebujú. Avšak nie všetko ohľadom Apple SideCar je tak ružové, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Hlavný problém je v tom, že táto funkcia je dostupná iba pre vybrané modely Mac. Zbytok používateľov má jednoducho smolu. Buď si musia zadovážiť úplne nový počítač, alebo sa s externou obrazovkou musia rozlúčiť. 

Obrázky: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Od nás Vám DPD privezie Váš notebook zadarmo.

Ak nebudete spokojní peniaze Vám vrátime. Platí pre výrobky zakúpené online.

Každý produkt má 12 mesačnú záruku.

Macbook možte mať na splátky aj bez navýšenia.

© ITya, s. r. o. 2018 – 2021

 

12 mesačná záruka