Steve Jobs – Až na vrchol | Príbeh spoločnosti Apple

Až na vrchol: Príbeh spoločnosti Apple

Podobne ako mnohé iné, neskôr úspešné firmy aj Apple vznikla v garáži. Nič viac, len odvážny nápad troch kamarátov. Steve Jobs a jeho dvaja kamaráti nakoniec zmenili svet. Apple dnes stojí na vrchole rebríčka najvyššie zárobkových spoločností sveta a expanduje aj do tých najodľahlejších kútov. A to všetko preto, aby bolo blízko ľuďom. 

Steve Jobs a drsné začiatky

V roku 1975 sa vizionárovi Steveovi Jobsovi a jeho kolegom Steveovi Wozniakovi a Ronaldovi Wayneovi podarilo vyrobiť prvý počítač. O rok neskôr založili firmu Apple Computer Inc. Zaoberali sa výrobou počítačov, tabletov, predajom filmov a hudby. Ako inak aj tento technologický titán sa zrodil v rodičovskej garáži. Stalo sa to zvykom. Prvý Apple computer si získal pozornosť počítačového obchodu, ktorý s trojicou nadšencov podpísal zmluvu na výrobu 50 počítačov. 

Intel a prvé poriadne prachy

Firme sa spočiatku veľmi nedarilo. O počítače nebol záujem. V žiadnej domácnosti by ste v tom čase totiž osobný počítač nenašli. A tá cena, 666,66 dolárov, nie je práve nízka. Vizionár Steve Jobs nechal svojho priateľa Wozniaka pracovať v garáži na výrobe ďalších počítačov a sám sa podujal získať rozbiehajúcej sa firme zákazku. Podarilo sa mu to a bola to zákazka, o akej sa im ani nesnívalo. Intel ponúkol Apple pôžičku 200 000 dolárov.

Logo

Ak si myslíte, že logo Apple vyzeralo tak, ako ho dnes poznáme, aj pri vzniku firmy, ste na omyle. V tom čase totiž tretí člen tímu, Ronald Wayne, vytvoril logo zobrazujúce Isaaca Newtona. Krátko na to firmu opustil. Neveril vízii, že jedného dňa môže ovládnuť trh. Urobil však chybu. Apple sa stalo technologickým magnátom. A logo, to sa postupne zmenilo. Prvý, farebný variant, vytvoril grafik Rob Janoff. Dodnes sa vedú spory, či dúhové sfarbenie loga má symbolizovať homosexualitu alebo nie. Moderné logo Apple predstavuje nahryznuté jablko a nezmenené ho firma používa už niekoľko rokov. 

Rok 2001 a 2007

V roku 2001 svetlo sveta uzrel revolučný vynález. Prístroj, ktorý si poľahky strčíte do vrecka a hrá hudbu. Dnes je nám známy ako iPod. Spolu s ním sa do obehu dostala aj nová služba, iTunes, zameraná na hudbu. V roku 2007 Steve Jobs svetu predstavil prvý iPhone. Ten hneď zožal veľký úspech. O rok neskôr Apple vytvoril službu Appstore, ktorá ponúka tisícky aplikácií na stiahnutie. 

steve jobs

5. október 2011 – Steve Jobs odstupuje

Deň, ktorý všetkými milovníkmi Apple otriasol ako hrom. Po správe, že Steve Jobs odstupuje z funkcie riaditeľa firmy, si len sťažka ľudia vedeli predstaviť, že firmu môže postihnúť ešte väčšia tragédia. Tá však na seba nedala dlho čakať a zakrátko na to Steve Jobs zomrel. Vo funkcii riaditeľa ho nahradil Tim Cook. Posledný produkt, na ktorom sa Jobs osobne podieľal, bol iPhone 4s. Od tých čias Apple ubehlo dlhú cestu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Od nás Vám DPD privezie Váš notebook zadarmo.

Ak nebudete spokojní peniaze Vám vrátime. Platí pre výrobky zakúpené online.

Každý produkt má 12 mesačnú záruku.

Macbook možte mať na splátky aj bez navýšenia.

© ITya, s. r. o. 2018 – 2021

 

12 mesačná záruka