Všetko, čo by ste mali vedieť o Thunderbolt 3 - ITya.sk

Všetko, čo by ste mali vedieť o Thunderbolt 3

Pre mnohých zrejme neznámy pojem. To je chyba. Thunderbolt 3 je moderný port, používaný v zariadeniach Apple. Umožňuje pripojenie externých monitorov, nabíjanie notebooku a v neposlednom rade prenos dát. Bez neho by bolo používanie Apple zariadení výrazne menej efektívne. Pozrime sa spolu na pár faktov, ktoré by ste o tomto porte mali vedieť. 

Thunderbolt 3 je rozhranie

A nie ledajaké. Je to vysokorýchlostné rozhranie na pripojenie externých zariadení k počítaču. Pôvodne sa Thunderbolt volal Light Peak. Bol vyvinutý spoločnosťou Intel, avšak vďaka podpore Apple sa dostal na trh. Stalo sa to konkrétne 24. februára 2011, kedy bol Thunderbolt súčasťou nového MacBooku Pro. Základnou úlohou Thunderboltu je kombinácia existujúcich rozhraní PCI Express a Display Port. Vzniká tak nové dátové rozhranie. 

MacBook na pracovnom stole s thunderbolt 3
Shutterstock.com

Kábel USB-C

Port Thunderbolt 3 je prepojený káblom USB-C, s ktorým má rovnakú koncovku. Tento kábel umožňuje prepojenie zariadenia vybaveného portom Thunderbolt 3 s periférnym zariadením. 

TIP: Thunderbolt 3 sa dokáže naraz pripojiť až k šiestim zariadeniam. 

Video

Vďaka káblu a vysoko rýchlostnému portu dokážete prepojiť Mac s displejom s rozlíšením až 5K. Kábel podporuje prenos videa vo veľmi vysokej kvalite vo formáte DisplayPort High Bit Rate 3 (HBR3). Môžete tak sledovať vaše obľúbené filmy a seriály v špičkovej kvalite na veľkej obrazovke. 

Prenos dát

Prenos dát z či do externého disku alebo dokovacej stanice je vďaka portu Thunderbolt 3 a káblu USB-C spoľahlivý a rýchly. Dátové prenosy v rýchlosti až 40 Gb/s ocení každý, kto si nemôže dovoliť strácať čas. Podporovaný je tiež režim cieľového disku. Výšku štandardu prenosu dát, ktorú váš Mac podporuje, sa dozviete v jeho špecifikáciách. 

Nabíjanie

Na nabitie vášho Macu ho budete musieť prepojiť so zariadením vybaveným Thunderboltom 3 alebo káblom USB-C. Maximálny výkon je 100 W. Je to rýchle, bezpečné a veľmi jednoduché.

Titulná foto: shuttestock.com

Od nás Vám DPD privezie Váš notebook zadarmo.

Ak nebudete spokojní peniaze Vám vrátime. Platí pre výrobky zakúpené online.

Každý produkt má 12 mesačnú záruku.

Macbook možte mať na splátky aj bez navýšenia.

© ITya, s. r. o. 2018 – 2021

 

12 mesačná záruka