Spoločnosť Sony nedávno predstavila svoj projekt Q. Ide o prenosné zariadenie, ktoré vám umožní hrať hry na vašej PS 5. Bude mať poriadny výkon, avšak má to jeden háčik. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.
ČO JE PROJEKT Q?
Ide o výkonné zariadenie, ktoré vám umožní hrať vaše obľúbené hry pre PS 5 bez toho, aby ste museli zapnúť svoju konzolu. Nejde však o plnohodnotnú handheld konzolu, ako napríklad PSP či PS Vita. Inými slovami, bez vlastnej PS 5 si nezahrajete nič a nebudete ju môcť využiť kdekoľvek. Na plynulé streamovanie hry budete potrebovať silné a rýchle internetové pripojenie.
AKÝ HARDVÉR BUDE MAŤ?
Veľa sa zatiaľ o hardvérových špecifikách nevie, avšak na základe mála dostupných informácii môžeme očakávať silný výkon. Zariadenie bude vybavené veľkým 8-palcovým Full HD displejom s frekvenciou 60 Hz. Hru budete ovládať pomocou ovládača Dualsense, ktorý bude umiestnený po bokoch displeja. Toto rozmiestnenie ovládača je známe aj z konzoly Nintendo Switch.
KEDY PRÍDE NA TRH A KOĽKO BUDE STÁŤ?
Odhady naznačujú, že cena tohto zariadenia bude celkom zaujímavá. Očakáva sa, že sa bude pohybovať v rozmedzí od 199 $ do 299 $. Na jednej strane to nie je taká vysoká cena, ako napríklad u predstavených Apple AR okuliarov. Avšak platiť takmer 300 $ za niečo, čo nie je plnohodnotná konzola, je tiež hodné zváženia. Presná suma sa pravdepodobne zistí až pri vydaní projektu Q, ktoré je plánované na koniec roku 2023.
VEDELI STE, ŽE … najpredávanejšou handheld konzolou bola Nintendo DS? Počas jej predajnej éry sa celkovo predalo viac ako 154 miliónov kusov.
SONY A JEHO PREDCHÁDZAJÚCE HANDHELD KONZOLY
Aj keď projekt Q nebude plnohodnotnou handheld konzolou, spoločnosť Sony má vo svojom portfóliu niekoľko predchádzajúcich modelov. Prvým z nich bol PSP (PlayStation Portable), ktorý bol uvedený na trh v roku 2005 a zanechal v srdciach mnohých hráčov nezmazateľnú stopu.
O sedem rokov, v roku 2012, Sony vydalo PS Vita, ktorá sa vyznačovala lepšou grafikou. Obidve tieto zariadenia bolo možné používať buď ako samostatné handheld konzoly, alebo ako zariadenia na vzdialené hranie (remote play).